Bharat Mahavidyalaya

b7

Дури и пред да забремените, можете да одговорите на какви било прашања или грижи.

Дури и пред да забремените, можете да одговорите на какви било прашања или грижи.

Од самиот почеток, Вот ја призна грешката. Во едно неодамнешно интервју, таа за Тенеси изјави дека „не жали што ја кажала вистината“.

Медицинските сестри ширум земјата го следат исходот од случајот, а Ремзи верува дека има потенцијал да има застрашувачки ефект врз работниците кои инаку би зборувале за проблемите со безбедноста на пациентите што ги забележуваат. w-loss-website.com

„Тоа ќе ги врати работите назад бидејќи луѓето нема да зборуваат толку лесно како што таа зборуваше“, рече Ремзи.

Исто така, важно е пациентите и нивните семејства да се чувствуваат удобно да покренуваат грижи и да поставуваат прашања до медицинските сестри и лекарите, рече Мелиса Муламфи, блогерка во Холмс, Њујорк, која сама објави книга во која ги опишува нејзините напори да се движи низ медицинскиот систем за време на битката на нејзината мајка со рак.

Таа ги повикува пациентите и нивните семејства да прашаат за лековите, нивоата на персонал и плановите за лекување и им препорачува да ги истражуваат оценките за безбедност на пациентите во болниците на јавни веб-локации како што се CMS Hospital Compare или приватни веб-страници.

„Постојат начини на кои можете да ги заштитите вашите најблиски“, рече Муламфи. „Морате да бидете наметливи и да поставувате тешки прашања.

Придонес: Мараја Тимс, мрежа USA TODAY.

Кен Алтакер е на Твитер на @kalltucker или може да се испрати е-пошта на alltuck@usatoday.com.

„Во бременоста, вашето тело е речиси научен експеримент. Секојдневно има промени – вашиот стомак се менува, вашите нозе се менуваат, вените се менуваат, самата крв што тече низ вашите вени се менува“, вели д-р Џенифер Ву, ОБ-ГИНА. Ленокс Хил болница . „Повеќето пациенти ги очекуваат овие промени, но степенот на промените можеби не го знаат.

Многумина не се свесни дека одредени влијанија можат да бидат доживотни. Генетиката, големината на бебето и постоечките фактори на ризик играат улога, но бременоста може да доведе до трајни промени во вашето тело, објаснува Ву.

„(Некои луѓе добиваат) проширени вени на нозете за време на бременоста и тие понекогаш не исчезнуваат по бебето“, вели таа, додавајќи дека нештата како хемороидите развиени за време на бременоста можеби никогаш нема да исчезнат. Стриите може да исчезнат, но може да останат до крајот на животот.

Повеќе: Бритни Спирс вели дека бременоста е „тешка“ поради мината перинатална депресија. Што е тоа?

Корисникот @heyseantaylor ги шокираше гледачите (и самата себе) откако сподели видео за промените во здравјето на забите за време на бременоста. „Некако секоја нова информација што ја добивам за бременоста е полоша од последното нешто што го слушнав“, вели таа. Други отидоа во делот за коментари за да се сожалат. „Забите на моите сестри (sic) почнаа да се распаѓаат и да се распаѓаат во нејзината уста“, напиша една од нив.

Корисникот @savannahglembin сподели како постпарталните грчеви за време на доењето доаѓаат „директно од пеколот“, собирајќи повеќе од 890.000 лајкови.

Вистина е, сите овие работи можат да се случат.

Иако постпарталните грчеви не траат вечно, тоа може да се случи како резултат на обидот на матката да се стегне назад во својата регуларна форма и големина, објаснува Ву.

Забите исто така може да се поместат или на друг начин да бидат погодени бидејќи бременоста бара многу калциум.

„Вашите заби може да бидат донекаде кршливи. Пациентите ќе пријавуваат дека пукаат заб или крцкаат заби полесно за време на бременоста, тоа е прилично вообичаено“, додава Ву. „И понекогаш луѓето губат заб, особено луѓето кои имале многу лоша грижа за забите или низок внес на калциум во годините на нивното градење на коските“.

И додека некои постпартални стомаци полесно отскокнуваат назад, на други може да им биде потешко закрепнувањето.

Ако дијастазата ректи е блага, карличниот физиотерапевт може да работи со пациентите за да помогне во намалувањето на јазот, објаснува д-р Џесика Шеферд, OB-GYN и главен медицински офицер на Verywell Health . Додека луѓето кои го имаат сериозно „можеби ќе треба да направат операција за да се поправат до степенот на она што го сакаат“. Ова е рутата по која корисникот @alliupham заврши за да се опорави.

Повеќе: Ријана го покрива „Вог“ со модерен бебиња, јадења за врската со А$АП Роки

Зошто некои услови помалку се дискутираат?

„Селективна амнезија“ е делумно виновна зошто некои состојби на бременост не се појавуваат толку често, објаснува Ву.

„На крајот, (кога луѓето) ги гледаат своите убави бебиња, забораваат многу од она што се случило за време на бременоста… Ги заборавате секојдневните болки и болки на крајот“.

Општествено, луѓето се исто така критикувани дека се жалат на ефектите од породувањето кога имате здраво бебе.

„Понекогаш новопечената мајка се чувствува виновна поради тоа што се жали на нејзините стрии или нејзините проширени вени кога сè е добро за неа и нејзиното бебе“, вели Ву.

Други времиња, поболните делови од породувањето и породувањето намерно се молчат од идните родители за да не се предизвика страв.

„Кога имате пријателка која е новобремена, нема да скокнете и да и ги кажете сите ужасни работи што би можеле да и се случат, а можеби и не“, додава таа.

Иако овие помалку познати влијанија на породувањето не се неважни, Шеферд објаснува веднаш по царски рез или вагинално породување, може да има повеќе итни работи при рака.

„Од клиничка гледна точка, сакам да се уверам дека некој е безбеден“, вели таа, додавајќи дека главниот фокус е следењето на се што е опасно по живот. Ова вклучува компликации како згрутчување на крвта, инфекција или прекумерно крварење.

Балансот помеѓу подготвувањето и исплашувањето на себе

Социјалните мрежи им олеснуваат на родителите и на родителите кои имаат надеж да споделуваат и добиваат информации за бременоста и породувањето, иако запомнете: сето ова е случај до случај. Бременоста, породувањето и закрепнувањето имаат широк опсег на нивоа на тежина.

„Секој симптом го опфаќа спектарот. Некои пациенти го добиваат многу благо, или некои пациенти го добиваат многу лошо. Најчесто ние го решаваме како што се појавува и се обидуваме да му помогнеме на пациентот да се справи“, вели Ву.

Додека општеството врши притисок за брзо „отскокнување“ од бременоста, Шепард ги предизвикува луѓето да не гледаат на некои од овие постпартални влијанија како полабав стомак како „лоши“.

„Може да се појават некои од овие состојби, но не треба нужно да гледаме на тоа како нешто што на крајот е лошо“, вели таа. „Чекорете се наназад и погледнете го исходот од она што штотуку се случи и чудото од тоа и не ставајте толкав акцент на естетиката или на работите кои на крајот нема да го променат квалитетот на нашиот живот.

Наместо прекумерна загриженост што доведува до поголема вознемиреност за време на веќе стресното време, лекарите ги предлагаат овие совети:

  • Воспоставете врска со вашиот ОБ. Дури и пред да забремените, можете да одговорите на какви било прашања или грижи. И во текот на бременоста, вашиот лекар може да биде корисен извор.
  • Едуцирајте се. Ву вели дека книгите за бременост како „Што да очекуваш кога очекуваш“ даваат одлични прегледи и можат да се користат како ресурс кога се појавуваат прашања.
  • Но, обидете се да не се грижите многу пред време. Некои проблеми се развиваат подоцна во бременоста или можеби никогаш нема да се развијат, па затоа Ву сугерира да не се премногу пред себе.
  • Чувајте ги работите во перспектива. Немојте да се фаќате за тоа како „би требало да изгледаат и чувствуваат“ бременоста и после породувањето и „да ја пропуштите целата важност на она што штотуку се случило“, вели Шеперд.

„Мораме да најдеме подобри начини да ја зголемиме позитивноста на бременоста и постпарталната фаза, а притоа да им дозволиме на жените да се чувствуваат моќни со она што може да се случи со нивните тела физиолошки“, додава Шеперд.

Повеќе: Криси Тајген повторно се подложува на ИВФ. Она што жените кои се занимаваат со неплодност не сакаат да го слушнат.

Кристен Бел, која беше гласна застапничка за свесност за менталното здравје, ја повлекува завесата за да сподели како таа и сопругот Дакс Шепард си помагале во тешките моменти за време на пандемијата.

„На почетокот на пандемијата, бевме еден на друг, а потоа сите врати беа заклучени во нашата куќа, како да моравме да останеме внатре, и бевме како: „Вуф, треба да се справиме со нервозите. “, рече Бел во вторникот на „Шоуто на Елен Деџенерис“.

Двајцата се запишаа на терапија за парови и повторно се соочија со тешкотии минатата есен кога Шепард, кој бил трезен од алкохол и кокаин 16 години, рецидив со апчиња против болки на рецепт по сообраќајна несреќа со мотор.

Бел сподели во вторникот дека нивниот заеднички терапевт предложил друг пристап за справување со конфликти.

„Тој предложи да одиме на терапија одделно, некако за да можеме да зборуваме (експлозивно) еден за друг“, рече Бел. „И го направивме, и беше одлично. Она што го правевме последните неколку месеци е, на секои две недели или така, ќе го гледам (нашиот терапевт) Хари преку Зум и ќе се пожалам на Дакс, а потоа тој ќе даде Мене сите причини зошто грешам, а потоа и Дакс ќе го стори истото“.

Таа заклучи: „И потоа, додека се сретнеме вечерта, повторно се сакаме бидејќи нашите кутии со алатки се поголеми“.

Свесност за менталното здравје: Како да се однесувате кон себе со одредена грижа за себе

Бел претходно се отвори за справувањето со анксиозноста и депресијата уште од својата 18-та година, за кои рече дека се влошени од предизвиците на СОВИД-19.

Внесете: Шепард, кој ѝ пружил некоја тешка љубов што на почетокот беше тешко да се прифати: „Еј, брзо, дали му помагаш на некого во моментов со тоа што седиш и плачеш во твојот кревет или само се задоволуваш? “ се присети таа како рече. „Или стани и донирајте пари или донирајте го вашето време или направете нешто за да помогнете, или прифатете ја таа приказна, дајте ѝ малку љубов и излезете овде и бидете добра мајка и добра сопруга и добра пријателка и живејте го својот живот. во чест на страдањата што се случуваат во светот“. "

"Како се осмелуваш?" рече таа на почетокот, но знаеше дека тоа е на крајот она што треба да го слушне. Разговорот ја поттикна да донира на No Kid Hungry и да даде крв во Центарот за крв и тромбоцити UCLA.

Бел му ја стави капата на Шепард како некој што „ја подигнува ранливоста на опсесивно ниво“.

Повеќе: Дакс Шепард вели дека е „благодарен“, но конфликтен поради одговорот на обожавателите на неговиот неодамнешен рецидив

Шепард оттогаш беше отворен за неговата посветеност да се врати на вистинскиот пат и неговата отвореност за споделување на она што се случи со јавноста и со неговите и малите ќерки на Бел, 8-годишниот Линколн и 6-годишната Делта.

„Ако сакаме да разговараме за тоа кој е принуден кого да расте, јас ќе му дадам заслуга“, рече Бел за нејзиниот сопруг. „Тој е само добар во обидите, и тоа е сè што можете да побарате од никого. Никој не е совршен. Тој е ми докажа дека е посветен да се развива и сака личен раст“.

„Прв поглед за истоветност“: Новата детска книга на Кристен Бел ги поттикнува децата и возрасните да се фокусираат на заедништвото

Совети за проверка на менталното здравје

За другите кои можеби се борат, експертите за ментално здравје сугерираат дека секој треба да врши редовни проверки на менталното здравје за да ја процени сопствената благосостојба – нема потреба да чекате додека работите не се влошат. Подолу се дадени неколку начини на кои можете да се проверите со сопственото ментално здравје:

  • Најдете некаде тивко: кога извршувањето на повеќе задачи е норма, може да биде тешко да слушаме што ни кажува нашиот мозок кога работиме, се грижиме за другите или кога сме расеан.
  • Започнете со големата слика: Дали се борите да ги исполните вашите секојдневни задачи? Тоа може да биде знак дека работите се надвор од колосек.
  • Погледнете ги вашите чувства и однесувања: Дали забележавте промена во начинот на кој реагирате на другите или на вашите сопствени постапки? Дали катастрофирате повеќе од вообичаено? Дали ги избегнувате луѓето?
  • Погледнете го вашето тело: Како спиете и јадете? Дали ги крцкате забите или забележувате зголемување на мускулната тензија на вратот или рамената? Дали сте активни како што сте обично?

Луѓето треба да ги прават овие чекирања дури и кога не се мачат. Многу е полесно да се спречи криза, а потоа да се искачи од една.

Повеќе: Дали сум добро? Како да направите проверка на менталното здравје

Ако вие или некој што го познавате можеби се бори со самоубиствени мисли, можете да се јавите на Националната линија за заштита од самоубиства на САД на 800-273-TALK (8255) во секое време од денот или ноќта или да разговарате онлајн.

Crisis Text Line, исто така, обезбедува бесплатна, 24/7, доверлива поддршка преку текстуална порака за луѓето во криза кога ќе се повикаат на 741741.

Американската фондација за спречување на самоубиства има ресурси за да помогне ако треба да најдете поддршка за себе или за некој близок.

Придонес: Алија Е. Дастагир

Дали знаевте дека забележавме дека осамените пациенти имаат четири пати поголем ризик за реадмисија во болница во рок од една година по отпуштањето? [1] Или, дека осаменоста е поврзана со двојно поголем ризик од Алцхајмерова болест? [2] Што е со тоа дека постарите лица кои пријавиле дека се социјално изолирани, исто така имаат 64 отсто зголемен ризик од развој на клиничка деменција? [3]

Contents